Kripto Varlıklar Yasası Meclise Geliyor! Son Planlama Detayları
Kripto Varlıklar Yasası Meclise Geliyor! Son Planlama Detayları

Kripto Varlıklar Yasası Meclise Geliyor! Son Planlama Detayları

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Türkiye’nin kripto varlıklar alanındaki düzenleme süreci hızla ilerliyor. Meclis’e sunulacak olan Kripto Varlıklar Yasası’nda son planlama detayları da netlik kazanıyor.

Kulis haberlerine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan planlamaya göre, VUK’ta düzenleme yapılarak “Dijital Varlık İratları” hükmü getirilerek kripto varlıklar, NFT’ler, jetonlar ve benzeri nitelikteki diğer dijital varlıklar için özel bir varlık sınıfı oluşturulacak. Bu düzenleme ile kripto varlıkların vergilendirilmesi ve yasal statüsü netleştirilecek.

Gider Vergileri Kanunu’nda düzenleme yapılarak dijital varlıklar, türlerine göre tasnif edilerek İşlem Vergisine tâbi tutulacak. Örneğin, stable coin’ler döviz işlemleri gibi binde 2 oranında; Bitcoin ve altcoinler altın gibi binde 2 oranında BSMV’ye tâbi tutulacak. Vergi, bankalar veya kripto aracı kurumları tarafından kaynakta kesilerek Hazine’ye intikal ettirilecek. Kur farkları ve değer artışları ise vergilendirilmeyecek.

Token’lar hisse senetleri gibi vergilendirilecek ve yatırımcının elde ettiği kazançlar ayrıca gayrimaddi varlıkların kiralanmasından elde edilen gelirler gibi vergilendirilecek. Vergi, stopaj dediğimiz kaynakta kesinti usulüyle bankalar veya aracı kurumlar tarafından kazançtan kesilerek Hazine’ye intikal ettirilecek.

Düzenlemenin yaz aylarında tamamlanarak Meclis’e sunulması ve Meclis tatile girerken yasalaşması planlanıyor. Türkiye’nin kripto varlıklar alanındaki bu adımları, sektördeki istikrarın ve güvenin artmasına katkı sağlayacak gibi görünüyor. Bu süreçte, yatırımcılar ve sektör temsilcileri yakından takip etmeye devam edecek.

1
be_endim
Beğendim
1
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finanscoin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!